خانه‌ عامری‌ها

رتبه‌ی نخست اولین جایزه‌ی مرمت و احیا در بخش بناهای تاریخی

خانه‌ی تاریخی عامری‌ها یکی از خانه‌های دوران قاجاریه با حدود دو قرن قدمت موصوف به بزرگترین خانه‌ی تاریخی در ایران است. این بنا دارای ۷ باب حیاط بیرونی و اندرونی تو در تو است که روی بقایای آثار صفویه که در زلزله سال ۱۱۹۲ در کاشان رخ داده بنا گردیده است.

در زمان آغاز مرمت حدود ۷۰ درصد ساختمان‌ها تخریب گردیده بود و بخش عظیمی از خانه زیر خروارها خاک دفن شده بود. این خانه‌ی مخروبه حدود سی سال بزرگترین مصالح فروشی کاشان بود و قبل از شروع کار مرمت بیش از ۵۰۰۰ مترمکعب خاک و نخاله‌های ساختمان‌های کاشان را که سرداب‌ها و حیاط‌های خانه را بالاتر از سطح خیابان پر کرده بودند تخلیه نمودیم و بقایای حوضخانه‌ی اصلی خانه را نیز از زیر خاک وسط خیابان علوی به رغم مخالفت شدید مدیران و مردم منطقه بیرون کشیدیم و آن‌را در سطح دو سوم عرض خیابان بازسازی نمودیم.

فضاهای خاص خانه شامل سرداب‌ها و اطاق‌های شاه‌نشین و تالارهای جلوی آن به انضمام سرپوشیده‌های متنوع با نمونه‌هایی از تزئینات اصول اربعه در معماری ایرانی است.

این خانه با عظمت‌ترین  خانه‌ی تاریخی کاشان به شمار می‌رود.

اکثر ساختمان‌ها توسط مصالح فروش بزرگ شهرستان تخریب گردیده بود. برای شروع مرمت و بازسازی ابتدا نخاله‌های موجود انباشته شده در فضاها از خانه به بیابان منتقل شد. و آواربرداری پشت بام‌های باقیمانده صورت پذیرفت. سپس ضمن شمع‌بندی اصولی دیوارها و سقف‌ها عملیات زیربندی دیوارها و تعویض چوب‌های موریانه‌خورده استحکام‌بخشی طاق‌ها انجام شد. و قسمت‌های فروریخته نیز بازسازی شدند و ضمن صندوقه‌سازی پشت بام‌ها عملیات شیب‌بندی و بام‌سازی صورت گرفت. سپس اقدام به ساخت درب‌های چوبی و اجرای عملیات گچبری و آینه‌کاری اطاق آینه و آجرکاری ازاره‌ها و سایر نازک‌کاری بنا نمودیم.

و در خاتمه تثبیت متریال‌های نازک‌کاری انجام شد و پروژه تحویل گردید.

منبع: دانشنامه هنر معماری